Про нас

Засновники:

НАТАЛІЯ БЛАГОПОЛУЧНА

Наталія Благополучна – Президент Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє, засновник та директор Першої в Україні Школи сомельє «Майстер-клас» (з 3 квітня 2000 р.). Почесний професор Академії праці, соціальних відносин і туризму.


Освіта:

- Київський технікум готельного господарства (1982 р) Київський торговельно-економічний інститут (1988 г) Щорічні двотижневі тренінги у найкращих готелях Європи під час трудової діяльності в готелі «Либідь» (1982-1995 рр.)

- має понад 20-ти річний досвід роботи у готельно-ресторанному бізнесі на адміністративних посадах (1982-2002 рр.). Винні тренінги та навчання у провідних Школах сомельє та Університетах енології Європи (Сент-Емільйон, Бордо, Франція – 2007 р., м.Будапешт, Угорщина – 2007 р., Емілія – Романья, Італія – 2010 р., Марці, Італія) - 2013 р.).

- Автор першого для України навчального посібника «Сам собі сомельє»,(2007 р), Соавтор навчального посібника «Організація обслуговування в ресторанах» (за ред. проф. П'ятницької Н.А., 2006 р., нові видання 2010 -2013 рр. ). Винний експерт журналів «Експерт смаку» та «Кулінарні ідеї» (з 2006 р.), - Автор багатьох статей та публікацій у спеціалізованій пресі: журнали «Винофест», «Галерея напоїв», «Акциз», «Здоров'я», «Їмо смачно », «Продукти харчування», «Брутто», «Виноград і вино», «Drinks+» та ін. +1», «Інтер», «Новий» та ін.) Організатор та ведуча презентацій, дегустацій вин для нових ТМ, у рамках проведення спеціалізованих виставок, при закордонних посольствах та представництвах.

- Організатор чотирьох Міжнародних Фестивалів вина «Винофест» (2002, 2003, 2004 рр. – м.Київ, 2005 р. – м.Ялта.),

- неодноразовий Голова та член журі міжнародних та національних професійних конкурсів сомельє, барменів, офіціантів, а також дегустаційних конкурсів, що проводяться в Україні та за кордоном. Організатор щорічних професійних Конкурсів сомельє та кавістів (з 2002 р.) Організатор та провідна прес-Клубу «Сам собі сомельє» для представників ЗМІ (2005-2006 рр.) та Винного Клубу «Сам собі сомельє» для любителів та поціновувачів вина ( з 20 .). Винний експерт із роботи з Винними картами ресторанів, формування «портфелів» винних компаній, бутіків, колекцій винних льохів.

- Засновник та розробник Винних турів та маршрутів Україною (з 2007 р.)

- Засновник щорічного Дегустаційного Всеукраїнського конкурсу «Сорт та терруар» (з 2015 р) Член Міжнародного дегустаційного журі (з 2005 р.)

- член робочої групи з виноградарства та виноробства Міністерства агрополітики України та державної дегустаційної комісії.

- з 2023 року - експерт від України до OIV (міжнародна організація винограду та вина).

МИКОЛА БЛАГОПОЛУЧНИЙ

Микола Благополучний – Керівник компанії «Майстер-клас», директор Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє.


Освіта:

- Київський технікум готельного господарства (1981 р)
- Київський торговельно-економічний інститут (1988 р)
- Міжнародна готельна школа "BavariaHotelberufsfachschule", м.Мюнхен, Німеччина (1994 р.)
- Щорічні двотижневі тренінги у найкращих готелях Європи під час трудової діяльності у готелі «Дніпро» (1992-2002 рр.).
- Винні тренінги у провідних Школах сомельє Європи (м. Сент-Емільйон, Бордо, Франція – 2007 р., м. Будапешт, Угорщина – 2007 р., Емілія – Романья, Італія – 2010 р.)

Має понад 20-ти річний досвід роботи у готельно-ресторанному бізнесі (1981-2002 рр.).

Досягнення:

- Засновник Першої в Україні Школи сомельє «Майстер-клас» (3 квітня 2000 року). Ідейний натхненник та організатор усього навчального процесу.
- Організатор та директор Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє (з 2002 року).
- Організатор чотирьох Міжнародних фестивалів вина «Винофест» (2002, 2003, 2004 рр. – м. Київ, 2005 р – м. Ялта).
- Організатор та член дегустаційного журі Конкурсу «Зірка торгової справи» (2004-2005 рр. спільно з компанією «АККО Інтернешнл», виставка «АЛКОСОФТ»).
- Організатор Всеукраїнських конкурсів сомельє, барменів, офіціантів.
- Неодноразовий член журі щорічних Всеукраїнських конкурсів сомельє, барменів, офіціантів
- Автор численних статей у спеціалізованій пресі (журнали «Продукти харчування», «Брутто», «Експерт смаку», «Кулінарні ідеї», «Винофест», «Галерея напоїв»
- Організатор дегустаційного професійного клубу "Вибір сомельє" (з 2004 р.)
- Організатор Прес-клубу «Сам собі сомельє» для журналістів спеціалізованих видань
- Організатор та Президент Винного клубу «Сам собі сомельє» для поціновувачів та любителів вина (з 2008 р. по теперішній час).

  • Організатор Дегустаційного Конкурсу «Сорт та терруар» (з 2015 р. по сьогодні)
  • Співзасновник Асоціації кавістів України (з 2021 р.)

 

НАТАЛІЯ БЛАГОПОЛУЧНА – ОДНА З НАЙВІДОМІШИХ ПЕРСОН В УКРАЇНСЬКІЙ ІНДУСТРІЇ ВИНА

 

Наталія Благополучна – Блог о вине и крепких алкогольных напитках Wine Blog

 

Наталія Благополучна – президент Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє, засновниця та викладач першої в Україні школи сомельє, організатор конкурсів сомельє, конкурсів та дегустацій українських вин від мікровиноробів. Наталія Петрівна – професіонал з великої літери, терплячий педагог та прекрасна людина. Знаю я це не з чуток, бо сама закінчила її курс і надалі ми працювали разом над багатьма проектами.

З кожним рокомм дітище Наталії Благополучної стає ще більш важливим, корисним і компетентним освітнім проектом. У 2022 року Школа сомельє «Майстер-клас» стала переможцем Wine Travel Awards у номінації «Освіта в енотуризмі» у категорії «Унікальна програма». Вручення призу відбулося у рамках виставки London City Fair у столиці Англії.

У Конкурсі на цю нагороду взяли участь понад двісті номінантів із провідних та всесвітньо відомих виноробних країн – Франції, Вірменії, Грузії, Молдови, США та навіть Японії. Але єдиним переможцем WTA від України стала саме Школа сомельє «Майстер-клас». Це було чесне та неупереджене ставлення з боку авторитетного журі, до складу якого увійшли судді міжнародного рівня. "Мене вразило, що Фелісіті Картер, провідний фахівець у галузі винної журналістики, яку ми особисто не знаємо, віддала нам перемогу", - ділиться враженнями Наталія Благополучна. Це велике досягнення та висока оцінка багаторічної роботи.

ПЕРША В УКРАЇНІ ШКОЛА СОМЕЛЬЄ «МАЙСТЕР-КЛАС» – ЄДИНА УСТАНОВА В КРАЇНІ, ЯКА МАЄ ЛІЦЕНЗІЮ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ УКРАЇНИ НА КУРСОВЕ НАВЧАННЯ ПРОФЕСІЇ «СОМЕЛЬЄ». ШКОЛА Є АБСОЛЮТНИМ ПЕРШОПРОХІДНИКОМ У ЦІЙ ПРОФЕСІЇ В УКРАЇНІ.

Унікальна програма навчання у Школі сомельє є одним із чинників, що привели їх до перемоги, оскільки це найоб'ємніша навчальна програма в Україні. Складається з курсу теоретичних занять (лекцій та семінарів), курсу практичних занять з основ винного сервісу та етикету, дегустації, творчої роботи студентів з підготовки тематичних рефератів (три реферати на один курс навчання, де темами можуть бути регіони Бордо, ігристі Шампані, міцні напої з регіону Коньяк або Арманьяк і т.д.), складання власної винної карти.

До програми навчання входять відомі виноробні країни та регіони світу, спиртні напої, сири та сигари, основи винного сервісу та етикету, організація обслуговування клієнтів у ресторанах, практичні дегустації, основи сенсорного аналізу, менеджмент та маркетинг напоїв, робота з сучасними винними аксесуарами, розробка нюху і смаку і таке інше.

Школа сомельє приділяє велику увагу організації зустрічей своїх студентів з виноробами України та світу, а також найкращими українськими сомельє. Такі зустрічі ефективно готують студентів до практичної роботи в якості сомельє.

Наталія Благополучна Школа сомельє «Майстер-клас» - Wine Blog

ЯК СТВОРЮВАЛАСЯ ШКОЛА СОМЕЛЬЄ «МАЙСТЕР-КЛАС»?

Наприкінці 90-х років Наталя та її чоловік Микола працювали в українських готелях «Дніпро» та «Либідь». Відвідуючи різні європейські країни — Францію, Німеччину, Кіпр — вони бачили, що на Заході професія сомельє є дуже важливою і затребуваною. Саме тоді Наталя вперше почула це гарне слово “сомельє”. Наприкінці 1999 року заповзятлива сімейна пара вирішила відкрити спеціальний навчальний заклад для тих, хто хоче знатися на вині професійно, розвивати культуру вина та підвищувати її рівень. Незважаючи на те, що в ті часи в Україні навіть таких слів як “сомельє” багато хто не знав, Наталя з чоловіком Миколою відкрили школу у квітні 2000 року. Першими учнями були співробітники ресторанної групи "ХХI століття". Вже тоді в якості приміщення школи було обрано Інститут туризму федерації профспілок України, де з того часу і розміщується Школа сомельє «Майстер-клас».

Шукати викладачів для першої в Україні школи сомельє — це непросте завдання. Професіоналів у сфері виноробства тоді просто не було у країні. Наталя дуже швидко зрозуміла, що треба дуже серйозно займатися освітою та підвищувати загальний рівень. З того часу Наталя та Микола особисто викладають у школі, паралельно ретельно відбираючи професіоналів у штат. Навіть зараз сімейне подружжя не може дозволити собі нормальну, тривалу відпустку, бо школа одразу втратить двох викладачів."Але ми впевнені, що робимо це, як ніхто інший - якісно і з душею".

За деякими напрямками Благополучні співпрацюють із профільними експертами. Підтримка збоку дуже допомагає. Завдяки їй та власним, багаторічним зусиллям Наталії професія сомельє в Україні стала по-справжньому актуальною та затребуваною.

Цікаво, що коли Школа сомельє лише відкривалася, самої професії з такою назвою ще не існувало. Благополучні першими у країни отримали ліцензію на навчання сомельє. Нині мало хто розуміє, як це було складно. Закон про вино було ухвалено лише в січні 2006 року і до цього часу на Благополучних у Міністерстві освіти дивилися дуже широкими очима. Коли Наталя пояснювала, що у школі готуватимуть так званих майбутніх сомельє, її з обуренням запитували: «Ви що, у ВНЗ вино розливатимете?». І доводилося знову пояснювати, хто такі сомельє.

Школа швидко набула популярності: охочих вчити пристойні манери, розвинути тонкий смак і осягнути премудрості справжнього гурманства виявилося достатньо. Дедалі більше українців почали віддавати перевагу якості перед кількістю. Самовіддані профі навіть створили свій “вищий орган” — Всеукраїнську асоціацію виноробів та сомельє. "Людина, яка навчилася насолоджуватися смаком відмінного вина, неминуче переходить на інший рівень сприйняття себе, навколишнього світу", - мудро зауважує Наталя.

Наталія Благополучна - Wine Blog

ЯКИМ МАЄ БУТИ СОМЕЛЬЄ НА ДУМКУ НАТАЛІЇ БЛАГОПОЛУЧНОЇ?

Наталія вважає, що сомельє має не просто розумітися на винах, а й бути хорошим психологом. “Розбиратися у вині – мало, його треба любити та відчувати. Вино — це потужний енергетичний еліксир, у якому сконцентрована спочатку енергія лози, землі, сонця, людських рук, потім енергія ситуації — з ким ви його п'єте, де, коли, навіщо. З ковтком гарного вина ми отримуємо порцію сил та енергії”.

“Сомельє” – це завжди затятий мандрівник, який відвідує виноробні, багато читає, займається самоосвітою. Недостатньо просто закінчити школу сомельє — потрібна пристрасть, любов до вина, зрештою інтерес до життя. Адже всі постійно змінюються: країни, сорти, особливості, тренди. Всі ці зміни потрібно вбирати та розуміти. Школа сомельє Наталії Благополучної теж не стоїть на місці та постійно переосмислює, удосконалює програму навчання. Ті, хто має намір стати сомельє, глибоко вивчають з нами кожну тему, ретельно вивчають регіони, готують самостійні творчі роботи. Сомельє – творча професія, і розпочинається творчість зі Школи”.

Сама Наталія навчалася у європейських Школах сомельє та Університетах енології Європи, зокрема в Угорщині, Італії, Франції. Є автором та співавтором численних навчальних посібників, присвячених професії сомельє та виноробства. Є засновником щорічного Дегустаційного Всеукраїнського конкурсу «Сорт та терруар» та членом Міжнародного дегустаційного журі, а також членом робочої групи з виноградарства та виноробства Міністерства агрополітики України.

Сьогодні у Школі Сомельє готують представників усіх напрямків ресторанного бізнесу, включаючи офіціантів та менеджерів. Якоїсь миті навіть почали готувати барменів. Про нюанси різних професій Наталя з Миколою знають не з чужого досвіду. Колись Наталя сама працювала офіціанткою у ресторані «Либідь», потім обіймала посаду метрдотеля, потім — заступника директора. "Ми пройшли з чоловіком всі щаблі кар'єрних сходів, тому знаємо нюанси професій не з теорії та вчимо людей дуже компетентно".

ВИНО ПІД ЧАС ВІЙНИ

Через війну Школа сомельє спочатку працювала лише в онлайн-форматі. Було проведено вступний теоретичний курс з терруарів, країн і сортів. "Обіцяємо студентам, що як тільки з'явиться можливість, проведемо офлайн-дегустації на теми, які ми вже розглянули", - з надією говорила Наталія Петрівна. І ось, через 5 місяців, школа починає проводити перші семінари офлайн.

Серед випускників школи «Майстер-клас» зараз багато дівчат та жінок, які перебувають у різних країнах, куди вони вирушили після початку війни у пошуках притулку та безпеки. Цікаво, що всі їхні випускники минулих років, які виїхали за кордон, працюють за фахом. “Наприклад, у Португалії троє людей зайняті виробництвом портвейнів. У Польщі мати трьох дітей працює у ресторані, ще одна наша випускниця працює у барі у Франції”, — ділиться Наталя. Та й я сама, автор статті, завдяки навчанню у Наталії Благополучної, працюю бренд-амбасадором у міжнародній групі виноробень Vinos de La Luz, а зараз перебуваю на виноробні у Рібера-дель-Дуеро в Іспанії.

У 2022 році Наталія Благополучна продовжує особисто проводити корпоративні тренінги. Читати лекції у такий час – справжній подвиг. “У нас багато справ, але єдине, що зараз має значення, це тиша та спокій за вікном. Під виття сирени читати лекції складно, але якщо ми сидітимемо склавши руки і нічого не робити, це точно стане останньою краплею”.

Наталія Благополучна – Блог Wine Blog

ПЛАНИ НА НАЙБЛИЖЧЕ МАЙБУТНЄ

«Всеукраїнська асоціація виноробів та сомельє», яку очолює Наталія Благополучна, була заснована у 2003 році. Сьогодні до неї входять не лише сомельє, а й досвідчені винороби. Проводяться дегустаційні конкурси, винні фестивалі, організовуються поїздки, екскурсії на виноробні в Україні та Європі. Наприклад, з 2015 року проводиться конкурс під назвою «Сорт та терруар», де представлені усі актуальні сортові вина — українські та з усього світу. Серед членів журі — низка міжнародних авторитетів європейського континенту. Особливо цікавим є конкурс із сортом винограду піно нуар, куди входять і вітчизняні зразки. Наприклад, в один із таких фестивалів переможцем виявився піно нуар із «Виноробного господарства Князя Трубецького» 2010 року врожаю. А одного разу на “сліпій дегустації” один італійський гість, Голова журі Еміліо Біксіо, переплутав українське піно нуар із бургундським. «Сорт та терруар» розвивається та презентує на ринку нові марки.

Наталя має мрію — реалізувати можливість сенсорного аналізу вина в Україні. Наприклад, в університеті Мачерата, в Італії, функціонує унікальна сенсорна лабораторія – Наталя була там кілька тижнів, проходила курси та тренінги. Згодом центр сенсорного аналізу у Мачерату та української школи сомельє підписали безстроковий договір про обмін студентами. Також активно розвиваються винні тури: групи учнів школи Благополучних неодноразово виїжджали до Іспанії, Італії, Греції та інших європейських країн. Кожен винний маршрут розробляється індивідуально, це цілком авторський тур. Я особисто брала участь у багатьох винних турах Україною, організованих Наталією та Миколою. Хочу відзначити високий рівень організації турів, пунктуальність, увагу до деталей та учасників, і, звісно, величезний обсяг унікальної інформації та знань, які ти отримуєш під час поїздки.

Крім класичних напрямів навчання, створюються і нові спеціальності. З 2021 року спільно з Академією запущено спеціальність "менеджер еногастрономічного туризму". Зрозуміло, нічого подібного в Україні поки що не було. Навчання триває півтора роки та включає магістерську програму. У групі молоді талановиті хлопці з одеського, миколаївського, херсонського регіону. Це місця з великою кількістю турбаз, будинків відпочинку, що належать до профспілок, і які зацікавлені в розвитку цих місць із залученням досвідчених професіоналів. У групі зазвичай до 20 осіб, і вони отримують чудовий екскурс у виноробство, гастрономію нашої країни, беруть участь у дегустаціях найкращих українських вин. І звісно — вивчають світове виноробство в окремих сесіях. У рамках таких програм передбачено низку виїзних гастрономічних турів. Зрозуміло, не під час війни, але до російського вторгнення були виїзди до Одеси, де учнів знайомили з найкращими виноробами Бессарабії. Також я чула про тури до Грузії та країн Європи.

Цього року Наталія сподівається провести ювілейний XX Всеукраїнський конкурс сомельє, який зазвичай проводиться у листопаді. Ми абсолютно до цього готові. Готові партнери, серед яких наші давні друзі Vinos de La Luz Group та постійний інформаційний партнер Drinks+; є майданчик, є нові ціннісні пропозиції та ідеї, цікаві конкурсні тури”. Наталя лише сподівається на світ.

Поки що все призупинено, у тому числі й Всеукраїнський дегустаційний конкурс «Сорт та терруар», який планувалося провести в Одесі у березні. Але команда не відмовляється від своїх планів і всі сподіваються, що цього року реалізується все, що заплановано. "Ми пишаємося тим, чого вже досягли і не збираємося зупинятися!"

Тільки у нас

 

 

1. Курс підготовки сомельє – не менше 2-х місяців.

2. «Сирний» курс з теорією, відео та дегустацією сирів .

3. Сигарний курс від фахівців Сигарного Дому «Фортуна» з врученням Сертифікат.

4. Спеціально розроблений курс англійської мови з винною термінологією (за бажанням слухача).


5. Студенти пишуть реферати з тем, що вивчаються.

6. Кожне теоретичне заняття підкріплене дегустацією кращих зразків

7. «Сліпі» дегустації-заліки за наборами ароматів та вином .

8. Унікальна бібліотека книг про вино та ін. якої понад 150 видань.

9. Своє власне навчальне видання – авторська книга Наталії Благополучної – « Сам собі сомельє».

10. Сучасно обладнаний навчальний бар – ресторан у стилі винного льоху.

11. У навчальному процесі використовуються всі необхідні сучасні аксесуари для подачі вин та ін. напоїв.

12. Випускники нашої Школи щорічно беруть участь в організованих нами Винних турах по виноробним країнам світу.

13. Після закінчення курсів видаються документи державного зразка: Свідоцтво академії праці соціальних відносин та туризму, Сертифікат школи Сомельє "Майстер-клас".

Презентація першого українського професійного видання

07.06.2007р. в Інституті туризму Федерації профспілок України відбулися одразу дві презентації :   

Презентація винних турів "Винні перлини України", розроблені спільно Інститутом туризму ФПУ та школою сомельє ТОВ "Майстер-клас". 

Презентація першої авторської для України книги для професіоналів та любителів вина "Сам собі сомельє" (автор - Президент Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталія Благополучна).

На презентації були присутні друзі та партнери Школи сомельє, найкращі випускники Школи сомельє, представники ЗМІ, керівники Інституту туризму ФПУ.